Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1839 postów 6 komentarzy

Czy nauczyciele są w ogóle potrzebni?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Donald Tusk może z korzyścią dla dzieci zwolnić bardzo wielu nauczycieli.

 

Dr Sugata Mita z Newcastle University przeprowadził serię ciekawych eksperymentów, których wynik powinien dać do myślenia polskiemu ministrowi edukacji narodowej.

 

W 1999 r. w slumsie w New Delhi zamontował na stałe ogólnodostępny komputer i pozwolił dzieciom z okolicy korzystać z niego bez ograniczeń. Co ważne, dzieci nigdy wcześniej nie widziały komputera, nie chodziły też do szkoły i oczywiście nie wiedziały, co to jest internet. Równocześnie ukrytą kamerą rejestrował zachowania dzieci.

 

Okazało się, że dzieci bez problemu same nauczyły się obsługi komputera. Później ten eksperyment w różnych wariantach powtarzał w wielu miejscach na świecie i wszędzie dzieci pozostawione same z komputerem i zdaniem do wykonania radziły sobie doskonale.

 

Oczywiście nie oznacza to, że każdy nauczyciel jest niepotrzebny, ale bardzo wielu można się pozbyć z korzyścią dla dzieci

 

Dla zainteresowanych tematem link do wykładu Dr Mita (wykald jest po angielsku, ale można włączyć polskie napisy).

 

http://www.ted.com/talks/sugata_mitra_the_child_driven_education.html

KOMENTARZE

 • Nauczyciele jednak potrzebni
  Zgadzam sie z autorem i opis sytuacyjny mówi za wszystko.
  Nauczanie dzieci która raczką ma trzymac kubek z herbatą jest bez sensu. Szkoda czasu. Dziecko doskonale sobie poradziło dotychczas i dalej sobie poradzi bez nauczyciela.
  Sa jednak rzeczy które wymagają wspomagania w nauce, bo to przyspiesza proces edukacji. Rzecz w tym co ma byc podstawa kształcenia, zakres tej podstawy i srodki dopuszczalne dla osiągniecia celu.
  Obecne procesy sa jak najbardziej niewłasciwe (nie tylko w Polsce) patrząc z wielu stron. To z kolei szeroki temat na inna okazje):
  Pozdrawiam
 • @
  Myślę, że niepotrzebni są Ci nauczyciele, którzy tylko zadają dużo pracy domowej, na lekcji nic nie tłumaczą tylko siedzą w laptopie i nakazują dzieciom uczyć się samodzielnie z książek. Jest pewnie z 20 procent takich nauczycieli darmozjadów. A tak ogólnie to bez względu na experymenty to niestety nauczyciele są potrzebni tylko dobrzy, obecny system tego nie weryfikuje. http://vrota.pl/category/Link-Room/
 • @andrzej61
  Nasz "wspaniałay" swiat ginie na naszych oczach nie za sprawą ludzi prostych - mocherów. Ginie za sprawą MWzDM. Gdyby nie mocherowe berety, to zadna uczelnia by nie była w stanie istniec, bo kto by ja utrzymał? To mochery tyrali i w rózny sposób utrzymywali całą inteligencje-nie odwrotnie. Zatem prosze o szacunek dla nich. To nasi rodacy, którzy nie zawiedli gdy Polska potrzebowała pomocy.
 • @vrota.pl
  "nauczyciele są potrzebni tylko dobrzy, obecny system tego nie weryfikuje"

  ...ależ wręcz odwrotnie, weryfikuje!!! System się ich pozbywa jak tylko może. Że zacytuję słowa, które każdy powinien zapamiętać, a które pochodzą z filmu "Prawo pięści": nie potrzebni nam są ludzie zdolni, tylko posłuszni. Bez zdolnych możemy się obyć... Polecam też film "36" i podobną refleksję: "nie próbuj zmieniać systemu..." Proszę mi wierzyć, system nobilituje miernych nauczycieli, a tych ponadprzeciętnych eliminuje. Znam to zagadnienie dobrze...
 • @fasachalan
  autokorekta "Prawo i pięść"
 • @vrota.pl
  A jakie kryterium przyjmiesz dla okreslenia - dobry nauczyciel?
  Praca nauczyciela jak każdego innego w swoim zawodzie ptrzebuje odpowiednich warunków do realizacji przedsiewziecia.
  W pewnych niekorzystnych warunkach nie da sie niczego pozytywnego zrobić.
 • @fasachalan
  Masz calkowita racje.
  Pozostawiani sa posluszni.

  Politycy nie chca miec madrego spoleczenstwa, lecz oglupione.
  Bo co by bylo, gdyby nagle ludzie odkryli, ze nie potrzebuja rzadzacych?
  Starszy sie ludzi, ze bylby chaos.
  A przeciez teraz jest chaos skreowany przez tyranow.
  Mowi sie ludziom: bylaby anarchia!

  Nie prawda, nie byloby anarchii.
  Teraz mamy juz panstwo policyjno-sadownicze. I co nie mamy przestepstw? Mamy. Bedzie jeszcze gorzej. Bedziemy miec panstwa super policyjne. Trzeba tylko troche wiecej terroru, troche wiecej ludzi oglupic, a sami beda prosic o policje, zrzekna sie wszystkich praw


  "Demokracja to rzady hien nad oslami". Nie napisal tego 'chrzescijanini'.

  Ja powiedziabym, ze mamy dzis demon-kracje, czyli rzady demonow nad oslami.
 • @fasachalan
  Racja, racja... i tak od DZIESIĄTEK lat...
  .
  Kto pamięta (za "barbarzyńskiej komuny"): "Telewizyjne Technikum Rolnicze", "Telewizyjna Szkoła Średnia"... a DZIŚ???
  .
  W EPOCE KOMPUTERÓW I INTERNETU????
 • @laurentp
  Dodam OBŁĘD "'PROGRAMOWY" - uczeń gimnazjum (dawna podstawówka) - 8 lekcji, powrót do domu o 16tej...
  .
  [ale nie wie, co to prawo Ohma choćby]
  .
  Czyżby wiedza PODSTAWOWA tak się zmieniła przez 20 lat????
  .
  To jeszcze głupota czy już ŚWIADOMY SABOTAŻ?
 • @laurentp
  Z głupty tyle nie wykrecisz. Ona ma pewną inercję, a z sabotażu i owszem. Co widac gołymi oczami.
 • Bzdura
  Większej bzdury nie czytałem. I na szczęcie Pan nie jest nauczycielem, bo i poprawnie pisać po polsku Pan nie potrafi ("...serię ciekawych eksperymentów, które wynik powinien dać......", ".....Same nauczyły się obsługi komputera i uczył tego inne dzieci." I w ogóle cały trzeci akapit. Żenada). Widocznie samo obcowanie z komputerem nie wystarczyło.
  I wpisuje się Pan ładnie, choć bardzo głupio, w POlitykę szkalowania i bezpardonowego atakowania nauczycieli. Nauczyciel języka polskiego napisałby Panu, że ze względu na liczne błędy składniowe i stylistyczne tekst jest niezrozumiały i nielogiczny (potocznie bełkot).
  Ps.
  I takie badziewie było w czołówce SG NE? Kpina!
 • @Mirek
  Mysle, ze autor celowo "zajatrzył" temat.
  Zapewne wie doskonale, że to tylko spojrzenie na skróty w zjawisku edukacji.
 • @all
  Pisałem o tym kilka miesięcy temu:
  http://www.youtube.com/watch?v=1fGOvCK_2FM
 • @all
  Polecam kanał:
  http://www.youtube.com/user/EduDomTV
 • @radosław
  Powiedz to rodzicom "zwykłego dziecka"...
  Aby zadać pytanie i zobaczyć reakcję...
  .
  A gdy pytających będzie...
  .
  .
  Swoją drogą, pewien rodzaj wirtualnych "nauczycieli" JEST popularny... GRY, "grabieże, krew, gwałt i mord" oczywiście bezkarnie...
  .
  Tylko czy uczy tego, czego chcielibyśmy dla dzieci?
 • @Mirek
  "I takie badziewie było w czołówce SG NE? Kpina!"
  .
  Płacimy za brak cenzury... A admin nie "omnibus" omylić się może...
 • @Mirek
  Nauczyciele sami się szkalują. Żeby nie było: studiowałem z nauczycielami przez pięć lat. Było dużo ambitnych fajnych ludzi, którzy faktycznie mieli w dupie pensje i inne aspekty - szli po prostu uczyć bo to lubili. Dużą część stanowili jednak idioci, którzy przyszli dostudiować magistra żeby nie wylecieć ze szkoły. Ja studiowałem coby nie trafić do armii. W życiu nie pójde uczyć dzieci choć mam papier - nie chciałbym im wyrządzać takiej krzywdy.

  Z Twojej wypowiedzi wynika, że jesteś nauczycielem i w naturalnym odruchu bronisz kolegów z pracy. Ja jestem organistą, często słyszę o kiepskich w swym fachu kolegach- nie mam zamiaru jednak ich bronić.

  U mnie w domu jest taka zasada od lat: choćby jaki idiota uczył nasze dzieci, to NIGDY w obecności dzieci nie powiemy o tym nauczycielu złego słowa. W myśl zasady "polecenia ich wypełniajcie ale uczynków nie naśladujcie". Jednak wrzucanie argumentów o literówkach (choć fakt że nie powinno ich być) jest po prostu rozpaczliwym przyznaniem się, że Autor ma jednak trochę racji.

  Wiem np. jak wygląda informatyka w szkole podstawowej do której pójdzie mój syn niedługo. Wiem z wywiadów z uczennicami, które uczę w scholi. Żenada.

  Eksperyment na tyle jest nieprecyzyjny, że nie zakłada opcji, w której te dzieci nauczą się podstaw obsługi komputera ale dalszych rzeczy, po prostu nauczą się tylko o ile będą miały na to ochotę. Ale jesli chodzi o podstawy, to racja - nauczyciele są zbędni.

  Większość z dorosłych ludzi w moim wieku (30-40) nie miała informatyki sensu stricte a jednak radzi sobie nieźle z komputerami.
 • Autorze.
  Żeby na podstawie umiejętności nauki obsługi urządzenia uzasadniać potrzebę nauczania to trzeba być nieźle ograniczonym. Umiejętność obsługi to nie to samo co umiejętność wykonania danego urządzenia i to nie to samo co znajomość reguł dzięki czemu dane urządzenie funkcjonuje i jakim potrzebom ludzkim ma służyć.
  Widziałem taki dokument gdzie grupka czarnoskórych „żołnierzy” siedzi z karabinami naprzeciw małpy i udaje, że do niej strzela, następnie dla zabawy tej małpie żołnierze dają swój karabin i ta małpa naśladując żołnierzy wymierza karabin i strzela w ich stronę, oni uciekają a małpa w oznace zwycięstwa podnosi do góry ręce z karabinem.
  Czy to oznacza, że małpa wie do czego służy karabin , jak jest skonturowany i umie go wykonać oraz czym jest życie biologiczne i śmierć i kiedy i dlaczego następuje oraz dlaczego nie odbiera się go w każdym wypadku kiedy tylko tego chcemy?
  Tym jest nauka tak jak opisana powyżej.
  Niestety ale właśnie Polacy są na etapie takiej „małpy” w obsługiwaniu wielu urządzeń, nie tylko komputerów. Nie umiemy ich nie tylko wyprodukować lecz także naprawić a nawet nie wiemy czemu one służą.
  Informatyka to nie nauka o obsługiwaniu komputera tylko nauka o zarządzaniu informacją za pomocą narzędzi formalnych (matematyczno-statystycznych) przy wykorzystaniu urządzeń cyfrowych.
  Nie jestem nauczycielem.
 • Metoda projektów
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_projektów
  http://akademiaprzedszkolaka.republika.pl/glotto.htm
  Nauczyciel jest potrzebny, ważne są mechanizmy kształcenia.
 • @max99
  A gdyby (oczywiście nierealne) [dla części dzieci/zajęć]:
  - mamy interaktywne programy które uczą dzieci PRZY POMOCY komputerów,
  - klasy pilnuje dużo mniej wykwalifikowany pracownik (miałby "tylko" utrzymać porządek)
  .
  Dzięki temu, możemy WYRZUCIĆ nauczycieli z brakami PEDAGOGICZNYMI lub/i MERYTORYCZNYMI...
  I ile kasy zostaje na podwyżki...
  .
  No ale to "pozanurciana gdybanka w konwencji political fiction"...
  .
  Nie jestem nauczycielem.
  Ale miałem i wspaniałych i koszmary...
 • @max99
  "Informatyka to nie nauka o obsługiwaniu komputera tylko nauka o zarządzaniu informacją"
  .
  DZIECKU potrzebna jest "ta pierwsza",
  STUDENTOWI(ew już szk. średnia, może "mix"?) - "ta prawdziwa"...
  .
  N'est pas?
 • @Kacper Gizbo
  Filmik pokazuje ewidentnie, że dzieci potrafią sie uczyć, że potrafią współpracowac ze sobą, ze potrafią wyciągac wnioski i może jeszcze inne rzeczy - podobne.
  Materiał jest super.
  Niestety żadna szkoła na swiecie tak nie funkcjonuje (tak mi sie wydaje). To co może pójsc na pewien żywioł absolutnie nie nadaje sie do zastosowania w systemach polityczno-społecznych obecnie funkcjonujących.
  Skoro mamy systemy nowoczesnego niewolnictwa to szkoła też musi taka być. Nie ma wyjatków.
 • @all
  Prawda jest taka, że dobrego nauczyciela nic nie zastąpi. Bo on nie tyko uczy, ale i wychowuje. Sam miałem w liceum świetnego wychowawcę - poszli byśmy za nim w ogień, a nauka matematyki była przyjemnością.

  Natomiast są nauczyciele źli, którzy - zamiast zaciekawić danym zagadnieniem - potrafią młodemu człowiekowi je obrzydzić do resztę życia. I takie osoby trzeba bezwzględnie tępić.

  Przy rozważaniu, czy pozbyć się nauczycieli, czy tzw. systemu edukacji - optował bym za tym drugim. A jak? Trzeba po prostu pozbyć się państwowego monopolu - dać nauczycielom swobodę i zmusić do konkurowania ze sobą.
 • @pmad
  Marzy mi się taki system mistrz-uczeń. Przecież nikt nie musi umieć wszystkiego. Wystarczą podstawowe umiejętności, czytania, pisania kojarzenia - wbrew pozorom robienie tego ze zrozumieniem jest dosć trudne, co widać często w komentarzach w internecie.

  Zdawałem na maturze matmę i nawet ją jakoś tam lubiłem, dziś - zabijcie mnie - nie potrafiłbym rozwiązać zadania z geometrii przestrzennej bo wzorów nie znam.

  Angielskiego za to nauczyłem się czytać przez internet, jak dzieci w tym filmie. I o ile z komunikacją werbalną mam jeszcze problem (pewnie rok wśród anglików by to wyrównał) to czytanie i pisanie przychodzi mi dość łatwo. Gdybym liczył na panią od anglika z LO do dziś umiałbym się pewnie tylko przedstawić (a i to pewnie niepoprawnie).

  A w systemie mistrz-uczen po prostu poznajemy wiedzę potrzebna do tego aby być dobrym w jednej dziedzinie (plus wiedza wychowawcza na temat życia). A mówią że średniowiecze było ciemne - wtedy to był liberalizm.
 • @Wiejski Organista
  Po pierwsze - nie jestem nauczycielem. Znam świat nauczycielski i wcale nie twierdzę i nie stwierdziłem, że nauczyciele są rewelacyjni. To prawda, że jakaś ich część jest beznadziejna. Po drugie - nie napisałem o literówkach. Chyba jednak jest zasadnicza różnica między nimi a błędami stylistycznymi i gramatycznymi. I wreszcie po trzecie - skoro napisałeś o informatyce, to np. nie wiem co to jest całka i różniczka i bardzo dobrze sobie w życiu radzę, ale czy jest to argument, że nauczyciel jest niepotrzebny? Poza tym do obsługi komputera niepotrzebna jest znajomość informatyki, prawda? Chyba, że nie wiesz co to jest informatyka:) Pozdrawiam.
 • @max99
  Umieściłem ten film w NE: http://mirek.nowyekran.pl/post/25722,czy-malpy-sa-madrzejsze-od-czarnych
 • @Wiejski Organista
  Zgadzam się. Też chętniej bym widział nauczyciela w roli mentora. Jego rolą powinno być wzmacnianie indywidualnych zdolności każdego ucznia. Niestety - teraz nauczyciele są raczej urzędnikami. Mają wszystkim dzieciom powbijać do łbów tą samą socjalistyczną papkę - zwaną dumnie Programem Nauczania.

  I niestety, efekt tego jest taki, że po 12 latach spędzonych w szkole - człowiek nic właściwie porządnie nie umie. Dodać do tego 5 lat "gender studies" i wyborca SLD gotowy ;)

  A żeby się czegoś porządnie nauczyć, i tak trzeba uczyć się samodzielnie. Tyko zostaje na to mało czasu. Taki system - kolejne cudo socjalizmu.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031