Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1839 postów 6 komentarzy

Dlaczego Barack Obama nie inwestowałby w OFE?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jest sposób na tanie inwestowanie na emeryturę.

Ostatnio opublikowano najnowsze oświadczenie dotyczące majątku i dochodów prezydenta USA Baraka Obamy. Okazało się, że wszystkie pieniądze, które trzyma na rynku kapitałowym, trzyma w tzw. funduszu pasywnym. Co to jest?

Otóż w standardowym funduszu inwestycyjnym (tzw. funduszu aktywnie zarządzanym) jest zarządzający, który decyduje, w akcje których spółek warto inwestować. Jego zadaniem jest pobić rynek, czyli przeciętną stopę zwrotu z rynku akcji reprezentowaną przez indeks giełdowy np. WIG. Jeżeli więc WIG pójdzie o proc. do góry o 5 proc., to zarządzający uzna to za sukces, jeżeli osiągnie stopę zwrotu 5,01 proc. i wyższą.

Tymczasem zadaniem zarządzającego w funduszu pasywnym jest tylko kopiować indeks giełdowy, w naszym przypadku byłby to WIG (co nie jest złym wynikiem, bo w długim okresie indeksy rosną o 10-15 proc. rocznie). Powstaje pytanie: dlaczego opłaca się zrezygnować z prób pokonania indeksu giełdowego?

Otóż okazuje się, że w długim okresie dwie trzecie funduszy aktywnych osiąga wyniki gorsze, niż indeks giełdowy(czyli także fundusz pasywny). Zdecydowana większość inwestujących wyszłaby więc lepiej na tym, gdyby swoje pieniądze, tak jak Barak Obama, zainwestowałaby w fundusz pasywny.

Powstaje pytanie: skoro większość funduszy aktywnych osiąga wyniki gorsze, niż fundusz pasywny to dlaczego Polacy inwestujący w OFE nie mają możliwości zainwestowania w fundusz pasywny? (wszystkie polskie OFE to fundusze aktywnie zarządzanie)

Otóż celem powstania OFE był transfer pieniędzy z oszczędności emerytalnych Polaków do właścicieli instytucji finansowych. Dokonuje się go za pośrednictwem wysokich opłat za zarządzanie. Tymczasem fundusze pasywnie mają je kilkukrotnie niższe. Wręcz jedynym kryterium wyboru funduszu pasywnego są niskie opłaty za zarządzanie. Wprowadzenie pasywnie zarządzanych OFE sprawiłoby, że koledzy polityków z sektora finansowego nie mogliby się obłowić.

P.S. Pierwszy fundusz pasywny dostępny dla inwestorów indywidualnych stworzył 1975 r. John Bogle. Dzisiaj należący do niego Vanguard Group zajmujący się tylko pasywnym inwestowaniem to drugi największy fundusz inwestycyjny świata.

Zainteresowanych tematem zachęcam do przeczytania książki Burtona Makiela „ A Random Walk Down On Wall Street”.

 

KOMENTARZE

 • autor
  Temu by opłaty były jak najniższe powinna służyć konkurencja między OFE, jak ją osiągnął - próbował odpowiedzieć jeszcze w 2000 r. ówczesny Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi w raporcie Bezpieczeństwo dzieki konkurencji...
  wbrew temu co Pan sądzi celem powstania OFE nie był transfer pieniędzy z oszczędności emerytalnych do właścicieli instytucji finansowych, lecz właśnie wykreowania tych oszczędności emerytalnych...
 • @Paweł Pelc
  Witam.
  "celem powstania OFE nie był transfer pieniędzy z oszczędności emerytalnych do właścicieli instytucji finansowych, lecz właśnie wykreowania tych oszczędności emerytalnych"
  Na poziomie zwrotu z obligacji. Autopsja, a skoro tak to po co ten cały biznes.
 • @Paweł Pelc
  W takim razie poproszę o jakiś dowód na potwierdzenie tezy, że konkurencja między OFE miałaby doprowadzić do lepszych wyników. Ze zwykłego rachunku prawdopodobieństwa wynika bowiem, że jeżeli rynek rośnie np. o 10 proc. to jak Pan wylosuje portfel akcji to połowa wylosowanych portfeli akcji będzie miała wynik lepszy od indeksu. Po odjęciu kosztów zarządzania wynik ten spada do jednej trzeciej. Zarządzający nie wnoszą żadnej wartości dodanej a cały system powstał tylko i włącznie po to, by wyssać pieniądze od ludzi. Tak jak napisałem: gdyby politykom na prawdę zależało do budowaniu oszczędności stworzyliby fundusz pasywny.

  A na koniec cytat z wywiadu z Janem Krzysztofem Bieleckim ("Dziennik" z z 05.01.2010) z dedykacją dla Pana:

  "Niepokojący w tym zjawisku jest problem efektywności funkcjonowania funduszy emerytalnych. Są one niezwykle atrakcyjne dla ich właścicieli. Pekao ma fundusz emerytalny i jego wyniki są dla nas bardzo korzystne. Pytanie tylko czy - patrząc na cały rynek OFE - są równie korzystne dla ich członków. "
 • @Cezary Bialik
  inaczejh cała składka szła by na wypłatę bieżących świadczeń
 • @Aleksander Piński
  OFE nie są funduszami indeksowymi, nie inwestują też całości aktywów w akcje, dotychczas limit ten wynosił 40%, choć docelowo rząd wykombinował, że zwiększy ryzyko OFE tak by instrumetny udziałowe stanowiły do 100% aktywów... Znaczącą część aktywów OFE dotychczas stanowiły obligacje SP, które słyżyły redukcji ryzyka inwestycyjnego... Inwestycje w rynek akcji dotychczas były znacząco bardziej ryzykowne niż w obligacje... Polecam analizy DB opisywane jakiś czas temu w FT - wg badań z okresu półwiecza tylko w 4 krajach z G7 inwestycje w akcje dały tam wyższy zwrot niż inwestycje w obligacje, co podważa też tezę, że inwestycje w akcji w długim okresie dają wyższy zwrot niż inwestycje w obligacje...
  szerzej na temat inwestycji OFE zapraszam do mojego bloga, a także na www.pawelpelc.pl
 • @Paweł Pelc
  Nie znam tych badań, więc nie jestem w stanie powiedzieć na ile są wiarygodne. Ale już z tego, co Pan napisał wynika, że w większości tych krajów ( w g7 jest 7 krajów, a 4 z 7 to większość) akcje dały wyższą stopę zwrotu.

  OFE nie muszą w całości inwestować w akcje by być funduszami indeksowymi. Oczywiście w tej części, która inwestuje w akcje. Zresztą inwestowanie przez OFE w obligacje to nonsens. Ta część obligacyjna niczym się nie różni od zapisu w ZUS, poza wyższymi kosztami, bo OFE sobie pobiorą prowizję za kupienie obligacji.

  Tak więc lepiej inwestować mniej, ale tylko w akcje, niż więcej i robić portfel akcyjno-obligacyjny.

  A ja jeszcze bym zastanowił się nad takim rozwiązaniem (obowiązuje chyba w Nowej Zelandii). Pieniądze odkładane na emeryturę mogłyby być wykorzystane na zakup nieruchomości. Wówczas w momencie przejścia na emeryturę można by dokonać odwróconej hipoteki.

  Podwójna korzyść: są pieniądze na emeryturę i jest gdzie mieszkać.
 • @Aleksander Piński
  o odwróconej hipotece pisałem tutaj: http://pawelpelc.nowyekran.pl/post/14071,odwrocona-hipoteka
  więc nie będę powtarzał argumentów przeciwko niej
  o analizie Deutsche Banku pisałem tutaj:
  http://pawelpelc.nowyekran.pl/post/27352,czy-ryzyko-rzeczywiscie-poplaca
  o OFE i m.in. różnicach między OFE i ZUS pisałem choćby tutaj:
  http://pawelpelc.nowyekran.pl/post/4794,spor-o-otwarte-fundusze-emerytalne
  i w szeregu innych wpisów.
  podsumuję tylko, że inwestycje w akcje wiążą się z większym ryzykiem (bez względu czy są to inwestycje oparte na indeksach, czyli pasywne, czy aktywne) - różnią się tylko spodziewanymi stopami zwrotu i zazwyczaj kosztami. W systemie emerytalnym zazwyczaj inwestycje w akcje jako bardziej ryzykowne są ograniczone lub nawet były zakazane (jak przez wiele lat w Meksyku). Inwestycje w obligacje SP dotychczas wiązały się z mniejszym ryzykiem. Czym innym też jest inwestycja w obligacje SP, a zapis na "koncie" w ZUS, bo za nim nie idą żadne aktywa... Jak widać po obecnym kryzysie "zadłużeniowym" strefy euro tylko w Grecji dokonano redukcji zobowiązań z tytułu obligacji, podczas gdy redukcja uprawnień emerytalnych to "klasyka" ćwiczona w szeregu krajów...
  Ponownie zapraszam na mój blog oraz na www.pawelpelc.pl gdzie jest wiele tekstów na ten temat,
  pozdrawiam
 • @Aleksander Piński 15:39:54
  "A ja jeszcze bym zastanowił się nad takim rozwiązaniem (obowiązuje chyba w Nowej Zelandii). Pieniądze odkładane na emeryturę mogłyby być wykorzystane na zakup nieruchomości. Wówczas w momencie przejścia na emeryturę można by dokonać odwróconej hipoteki."
  ________________________________

  Mozna to zrobić prościej i rzetelniej. Ludzie odkładaja w banku na swoim(!) koncie comiesięczną obowiązkową składkę, zaś bank z tych pieniędzy udziela m.in.kredytów hipotecznych.
  Wszystko jest juz gotowe...
 • @OHV 14:20:36
  Pod przymusem wpłacać pieniądze do prywatnego banku?

  Ty chyba jesteś popieprzony.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031