Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1839 postów 6 komentarzy

Policja interweniowała na wiecu przeciwników UE

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W przededniu referendum unijnego w Chorwacji policja zatrzymała w sobotę w Zagrzebiu pięciu uczestników wiecu przeciwko członkostwu kraju w UE podczas próby zerwania z budynku flagi Unii Europejskiej.

Wiec na głównym placu stolicy zgromadził kilkaset osób, głównie starszych. Zorganizował go "Ruch dla Chorwacji - Nie dla UE", w którego skład wchodzą niewielkie, nacjonalistyczne ugrupowania, w tym weterani wojny z lat 90.

Na transparentach uczestnicy wypisali wielkie hasło: "Dzień wielkiej zdrady", rozdawali broszury zatytułowane "Z Jugosławii do Eurosławii?". Mówcy powtarzali, że rząd okłamuje społeczeństwo, a jeden z nich nazwał gabinet socjaldemokraty Zorana Milanovicia, który doszedł do władzy po wyborach 4 grudnia, "komunistyczną oligarchią".

Gdy niewielka, kilkuosobowa grupa organizatorów i najaktywniejszych uczestników wiecu podjęła próbę zerwania flagi unijnej z budynku na placu, interweniowała policja. Zatrzymała sześć osób - podała telewizja 24sata (24 godziny).

Kilka minut przed próbą zerwania flagi jeden z zatrzymanych później działaczy Drażen Keleminec, lider skrajnie prawicowej i nacjonalistycznej Autochtonicznej Chorwackiej Partii Prawa, tłumaczył PAP, że wywieszanie flag unijnych jest nielegalne w Chorwacji. "Zerwiemy ją, będą nas próbowali zatrzymać, ale zrobimy to, choćbyśmy mieli umrzeć" - oznajmił.

Według niego, Chorwacja po wejściu do UE utraci suwerenność. "Zawsze byliśmy okupowani, nigdy nie mogliśmy mieć własnej władzy w swojej ojczyźnie. Stworzyliśmy Chorwację i teraz po 20 latach mamy znowu nie mieć Chorwacji. Przyjadą azylanci i za rok będziemy mniejszością we własnym kraju. Tu dojdzie do powstania, jeśli Chorwacja wejdzie do UE" - zapowiedział w rozmowie z PAP.

Jak podały chorwackie media, podobny wiec odbył się w sobotę w Rijece nad Adriatykiem.
 

(PAP)

KOMENTARZE

 • Dziś w Warszawie
  spalono flagę tego zaborcy.
 • 22 stycznia - referendum w sprawie członkostwa Chorwacji w UE
  http://www.hdz1990.org/wp-content/uploads/2011/06/vesna_pusic.jpg

  ,,Jeżeli większość obywateli będzie głosowała przeciwko członkostwu w UE rząd gotów jest zorganizować kolejne referendum w tej sprawie w terminie za sześć miesięcy do 1 roku”

  Minister spraw zagranicznych Chorwacji Vesna Pušić

  http://zagrzeb.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/article/a,22837,.html
 • @JurekE6
  Demokracja w wydaniu unijnym polega na tym, że " sąd sądem a sprawiedliwość musi być po naszej stronie". Referendum w sprawie wejścia do unii jest ważne tylko wtedy gdy wynik będzie za.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031