Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1839 postów 6 komentarzy

Roman Dmowski o Żydach i Kościele Katolickim

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Jesteśmy przeciwnikami zależności polityki od Kościoła i uważamy, że w programach politycznych niema miejsca na kwestye religijne" - fragment bardzo ciekawego i mało znanego wywiadu jakiego Roman Dmowski udzielił rosyjskiej gazecie Riecz w 1907 r.

Jakże więc określacie wasz stosunek do żydów?

- Nijak, stanowczo nijak - z jakąś niespodziewaną naiwnością oświadczył Dmowski - Jeżeli żyd idzie z nami, jeżeli nie walczy z narodowemi dążeniami, uważamy go za swego. Jeżeli nie, walczymy z nim. Naturalnie, nie przy pomocy praw wyjątkowych. Stoimy mocno na gruncie równouprawnienia. Ale cóż, przy wyborach nie przyjęli naszej platformy, nie puściliśmy ich więc do Dumy. Żydzi zawładnęli u nas całym handlem, włościanie zakładają u nas koeperatywy. Nie dla tego, ażeby wyprzeć żydów, ale poprostu z tej przyczyny, że jest to korzystne i potrzebne ze względów gospodarczych. A tymczasem żydzi podnoszą hałas, uważając tę robotę za przejaw antysemityzmu. I takich przykładów jest mnóstwo.

- A wasz klerykalizm? Przecież polak nosił na sobie silne piętno wpływów kościelnych.

- Co znaczy wpływów? Jesteśmy przeciwnikami zależności polityki od Kościoła i uważamy, że w programach politycznych niema miejsca na kwestye religijne. Nie do nas, działaczów partyjnych, należy pytać się każdego, jakie są jego przekonania religijne. Ale jeżeli stronnictwo opiera się o głęboko wierzący lud, nie może ono nie zwracać się z szacunkiem do jego wiary, nie patrząc na to, że wśród kierowników mogą się znaleźć ludzie niezupełnie wierzący. W Polsce Kościół długo podlegał prześladowaniom, jako część składowa życia narodowego. Czyż może polityka narodowa nie bronić go, jako instytucyi narodowej? To właśnie jest zawarte w naszym programie. Niech duchowieństwo pracuje razem z nami, ale jako równi nam, jako obywatele. Nie przyznajemy mu roli przodującej. Przeprowadzamy wyraźną granicę między życiem politycznem i kościelnem; duchowieństwu pozostawiamy kierownictwo tylko w tem ostatniem. Stąd znaczna część duchowieństwa, zwłaszcza wyższego, jest przeciwna. W ostatnich czasach zaznacza się to dość wyraźnie.

Całość wywiadu dostępna jest tutaj.

http://www.jednodniowka.pl/news.php?readmore=395

KOMENTARZE

 • Stary Dobry Pan Roman! A myśmy przy Jego pomniku 1-go maja 2012 postawili Krzyż. :)
  Było to o godzinie 14:00 - w momencie, gdy pod pomnikiem zbierała się polska młodzież pod kierownictwem Autonomicznych Nacjonalistów, aby przemaszerować przez Warszawę i dobitnie zamanifestować, że młodzież potrzebuje alternatywy. :)
  No i bardzo dobrze! Pan Roman się na pewno bardzo ucieszył.
  Zbigniew Juźków zrealizował niezły film o tym:
  http://www.youtube.com/watch?v=wxtvoBy0BRE&list=UUYp_UNxPx4x2f77WP2EnNtw&index=1&feature=plcp
  W Polsce polityka i religia są autonomiczne i się przenikają. Zgodnie z zasadami cywilizacji łacińskiej.
 • DMOWSKI Z TWARZY PODOBNY DO PANA OPARY, CZYZ NIE TAK? :)
  Jest wyrazne podobienstwo rysow twarzy.... Nie zartuje, naprawde tak uwazam.

  Panie Pinski, gdzie jest link do calosci wywiadu?
 • PANIE PINSKI, DZIEKUJE ZA ZAMIESZCZENIE FRAGMENTU TEGO WYWIADU
  Z czesci podanego fragmentu wywiadu wynikaloby, ze pewne sprawy w Polsce w 1907 roku byly bardzo podobne do tych w 2012 roku. Czy moze podac pan link do calosci wywiadu?
 • @t-rex 06:58:53
  Nie jestem jakimś szczególnym znawcą Dmowskiego, ale chciałbym rzucić kilka uwag:

  Czytałem gdzieś, że stosunek Dmowskiego do Kościoła z czasem ewoluował na korzyść dla Kościoła. Obawiam się, że ten jeden wywiad może nie oddawać całokształtu poglądów Dmowskiego, szczególnie z czasów międzywojnia.

  Dmowski był pragmatykiem. Jako nadrzędny cel postawił sobie dobro Polski. Wypracował sobie pewną technikę myślenia o dobru Polski i dlatego wraz ze zmianą okoliczności geopolitycznych i społecznych zmieniały się czasem jego poglądy, ale cel zawsze pozostawał ten sam: niepodległa i silna Polska.

  Czasem myślę, że brakuje nam teraz takiego wizjonera, jak Dmowski. Obstajemy często twardo przy swoich poglądach, uznając je za najlepsze. Okopujemy się i nie chcemy przyjąć do wiadomości innych punktów widzenia. Nie potrafimy spojrzeć na sprawy szerzej. Jesteśmy zbyt porywczy i emocjonalni. Potrzeba nam więcej pragmatyzmu.

  Proponuję posłuchać wykładu: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=UCoeTf-nGqs
 • Wczesny Dmowski, a dojrzały Dmowski to dwie różne bajki.
  Panie Aleksandrze, gdyby lepiej znał Pan biografię ojca polskiej niepodległości, wiedziałby Pan, że wczesny Dmowski , a dojrzały Dmowski to dwie różne bajki. Jego poglądy wraz z wiekiem ewoluowały w stopniu ogromnym, Z czasem nie widział polskości bez Kościoła katolickiego, a jego stosunek do Żydów zaostrzył się bardzo znacznie (zwłaszcza, po tym, jak w Wersalu robili, co mogli, żeby torpedować wszelkie starania polskiej delegacji, której Dmowski był szefem).
 • @Eugeniusz Sendecki 14:53:05
  Oczywiście się przenikają to, że jakaś świńska menda wchodzi do parlamentu europejskiego i oczernia Polskę, to jest to wspaniałe przenikanie. Za takie coś powinno się karać śmiercią, a w takim ustroju jak mamy to więzieniem ale jakoś ja nie widziałem by ktoś poszedł do pierdla :(. Tu nawet nie ma spełnionej zasady wolnego słowa, bo czymś innym jest wypowiadanie się na dany temat a czymś innym szkalowanie !!!! 38 mln osób, gdyby ci ludzie mieli olej w głowie, to tych co ich obrażają, dawno by już ich spałowali na śmierć. Ja na razie nie mam kasy by to uczynić a i jeszcze jedno niech każdy z was czytających zastanowi się czym jest prześladowanie. Prześladowanie komunistyczne a prześladowania sekty rzymsko katoliskiej, porównania i teraz macie czym tak na prawdę jest prześladowanie. Wynika z tego, że komuch nie prześladowały k.k tylko po prostu im płacili a ci mówili to co chcą słuchać komuchy TYLE !!!
 • @powiew świeżości 01:49:33
  " Z czasem nie widział polskości bez Kościoła katolickiego, a jego stosunek do Żydów zaostrzył się bardzo znacznie "

  Dokładnie tak! I przy okazji rusofilstwo zanikło mocno po 1920 ostatecznie, bredzenie o wspólnocie Słowian przygasło, a współcześnie dalej się w to brnie nazywają to "patriotyzmem narodowym". Tylko czyjego narodu... Moskwian?

  Wczesny Dmowski był w kokonie masonów nawiasem mówiąc i liberałów gospodarczych.
 • @MAtMAks 12:37:29
  Nie jestem słuchaczem RM, jednak uważam że Radio to ma pełne prawo funkcjonować. Każdy ze słuchaczy i każdy z modlących się tam ludzi z całą pewnością jest Polakiem i jest w swoim Kraju. W swoim Kraju. Tymczasem zespół funkcjonariuszy państwa okupującego nasz Kraj zabrania działalności radiu i telewizji katolickiej utrzymującej się z dobrowolnych datków wiernych, a równocześnie wspiera choćby żydowską gazetę dla Polaków czy radio i telewizję publiczną prowadzone w tonie wrogim polskiej tradycji i polskiej państwowości i utrzymuje je z budżetu czyli ze zdartych pod przymusem z Polaków podatków. Użycie przez pana słowa "menda" świadczy o panu, pana rodzinie i otoczeniu w którym się pan wychował i w którym pan żyje. Jednak nieporadna stosowana przez pana składnia, świadczy że jeszcze pan nie dorósł do poziomu GW i jest pan na razie na etapie gnidy.
 • @antares 22:58:38
  Kosciół i radio czy telewizja może się utrzymywać z datków - proszę bardzo - ale nie koniecznie z podatków płaconych przez wszystkich bez wyjątku. Jeśli w telewizji państwowej na którą łożą wszyscy (parapodatek -abonament telewizyjny i radiowy) są prezentowane treści religijne za nasze pieniądze i to tylko jednego kościoła -jakoś nie widzę tu programów islamistów, izraelitów, zielonoświątkowców, ba nawet chrześcijan prawosławnych - to ja sobie wypraszam
  Państwo to państwo - a jeśli w konstytucji stoi napisane, rozdział kościoła od państwa to tak ma być. Redakcja katolicka w telewizji państwowej, opłacanie katechetów w szkołach a teraz może i w przedszkolach, opłacanie klechów w wojsku, szpitalach - i to wszystko z podatków - to woła o" o pomstę do nieba"

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031