Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1839 postów 6 komentarzy

Zmarł następca polskiego tronu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zmarł Jego Królewska Mość Maria Emanuel, de iure król Saxonii, na emigracji używający tytułu margrabiego Miśni. Monarcha zmarł 23 lipca 2012 r. w szwajcarskiej miejscowości La Tour-de-Peilz - podaje portal legitymizm.com

Jest on potomkiem elekcyjnych królów Polski (w jego żyłach płynęła krew Wettynów, Sobieskich i Leszczyńskich). 

Urodził się w Bawarii, na zamku Prüfenig należącym do xiążąt Thurn und Taxis, 31 stycznia 1926 r. Jego rodzicami byli: król saski Fryderyk Krystian (panujący w latach 1932-1968) i królowa Elżbieta Helena, z domu xiężniczka Thurn und Taxis (ur. 1903 — zm. 1976). W latach drugiej wojny światowej młody xiążę dał się poznać jako wróg narodowosocjalistycznych zbrodniarzy i był więziony w latach 1943-1945 w Saulgau i Poczdamie, gdzie miał stanąć przed tzw. sądem ludowym. Dopiero w 1946 r. mógł dołączyć do rodziny, która schroniła się w Vorarlbergu. Królestwo Saxonii zostało szczególnie mocno dotknięte przez wojnę i jej skutki, gdyż uzurpację narodowych socjalistów szybko zastąpił okupacyjny reżim sowiecki.

9 sierpnia 1968 r. Maria Emanuel wstąpił na tron. Był współtwórcą i głową (Ordensherr) Zakonu Świętego Henryka, jak również kawalerem Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników Św. Jana Jerozolimskiego, zwanego Maltańskim i rycerzem Zakonu Złotego Runa. Nie zapominał o swoich rodzinnych związkach z Polską, w 1997 r. przebywał w Krakowie – na obchodach trzystulecia unii polsko-saskiej. Przez kilka dziesięcioleci niestrudzenie działał na rzecz badań nad historią i kulturą Saxonii, jednocząc wokół tego celu przedstawicieli saskiej szlachty.

Więcej:

http://www.legitymizm.org/aktualnosci-krol-maria-emanuel-nie-zyje

KOMENTARZE

 • Cześć Jego pamięci!
  Chętnie wróciłbym do królewskich rządów.
 • ludzie od tysięcy lat dzielili się na
  tych do roboty i na tych do prezentacji. I chyba nic się nie zmieni. Roczną płacę przeciętnego Polaka wzięła jako odprawę jakaś dyrektorka u nowego ministra rolnictwa i za parę dni ponownie zaczęła świadczyć swoją ciężką i jakże ważną pracę. A Polska tonie i coraz więcej bezrobotnych. Pitera śpi, władza sobie odprawy kradnie w imieniu polskiego złodziejskiego prawa.
 • właściwie to swój chłop - nawet nasz język znał
  Wikipedia - Maria Emanuel Wettyn, właśc. Maria Emanuel Prinz von Sachsen Herzog zu Sachsen (ur. 31 stycznia 1926 w zamku Prüfenig k. Ratyzbony, zm. 23 lipca 2012 w La Tour-de-Peilz, Szwajcaria) – książę Saksonii, margrabia Miśni, głowa rodu Wettynów i członek rodu Wettin-Renaldi.

  W wieku 18 lat został aresztowany przez Gestapo a następnie, na mocy wyroku sądu w Berlinie, skazany na karę więzienia (za opór przeciwko Adolfowi Hitlerowi), gdzie trafił uznany za Polaka. Przebywał wraz z Polakami w jednym obozie koncentracyjnym. Od 1958 mieszkał w Szwajcarii, był bezpaństwowcem. Władał językiem polskim.
 • --miło czytać o szlachetności w ogóle -a o trudnej zwłaszcza
  -- z tą reprezentacją nie do końca tak jest --znam / znałam ZNAKOMITE nazwiska Polaków wywiezionych na Sybir --powrócili bez grosza -zgaszeni zapomniani -przemilczali swoje pochodzenie --ni jak nie szło ono w parze z pogardą i ubóstwem towarzyszącym PRL owi i dostojnikom jego
 • wy chcecie króla?
  domagacie się monarchii?
 • Nieporozumienie z tytulem krola Polski. Nie moze dziedzyczyc tronu potomek krola elekcyjnego
  Zatem bzdurne jest okreslenie: "następca polskiego tronu".
  Bylbym wdzieczny, gdyby Autor przestal poslugiwac sie tania sensacja, odpowiednia dla prasy brukowej.
 • Saksonia, nie Saxonia
  Autor - "Królestwo Saxonii zostało szczególnie mocno dotknięte przez wojnę i jej skutki, gdyż uzurpację narodowych socjalistów szybko zastąpił okupacyjny reżim sowiecki".

  Niezupełnie, bo Królestwo Saksonii, nie Saxonii (niem. Königreich Sachsen) – historyczne państwo w Niemczech, istniejące od 1806 do 1918 roku, ze stolicą w Dreźnie, czyli przed II w.św. już KS nie istniało od wielu lat.
 • Umarł król -- niech żyje król!
  Dwa tematy: po pierwsze nie cofamy prawa wstecz. A więc konstytucja masońska z 3 maja, ustanawiająca ciągłość tronu, nie dotyczy monarchów, którzy rządzili wcześniej. Z tego też powodu Sasi nie są następcami prawnymi korony.
  Druga sprawa: wybierzmy króla w wolnej elekcji i przestańmy szukać na siłę monarchy w upadających, zdegenerowanych zachodnich dynastiach. Mam nadzieję, że to mój syn - Jeremi - obejmie tron polski. Polak, "Piast", imię jak najlepiej się kojarzące z polską racją stanu i konserwatyzmem, katolik i patriota.
 • Trochę tytuł naciągany
  Gdyby był to potomek Piastów, Jagiellonów, to oczywiście. Królowie elekcyjni nie przekazywali swym dziedzicom prawa do dziedziczenia tronu. Tak więc on nie był Polskim następcą tronu. Co nie oznacza, że nie mam szacunku do niego, jeśli był dobrym człowiekiem. Ale z tego to już w innym świecie będzie się rozliczał.
 • @Skanderbeg 16:27:31
  Rzeczywiście, formalnie byli elekcyjnymi, choć stosowano zasadę, że syn następował po ojcu. Gdzie są ziemie Sprewian to wiadomo. Kopanica to dzielnica Berlina (Köpenick). Nie wiem, czy jest jakiś opis jak było u Sprewian, ale u Słowian to decydował raczej wiec niż książę. Stąd trudno byłoby określić który miał by pretendować. :)
  Czy monarchia jest najlepszym systemem rządów? Tu bym polemizował. Jeśli byłby Jagiełło, Bolesław Szczodry czy inny silny monarcha, to się zgodzę. Ale mieliśmy też Korybuta Wiśniowieckiego. Swego rodzaju monarchię elekcyjną ma USA tyle, że nie dożywotnią. Zaczyna wyglądać na to, że będzie miała Rosja, Putin już 4 kadencję, bo przecież Miedwiediew tańczył jak mu Putin kazał. Czy te rozwiązania się sprawdzają?
 • @Nathanel 18:09:53
  A w między czasie był jeszcze car - namiestnik. Zupełnie nieelewacyjny.
 • x
  Ale co? Tak bezpotomnie?
  Bo jak potomnie to nic straconego. Choc osobiscie wolalbym wazow. Taka waza.. tak, do pelni obrazu potrzebny nam jeszcze nocnik na glowie i obraz sie dopelni. jeszcze jakis Wyspianski powinien to uwiecznic potomnym...
 • Autor niech zmieni tytul.
  ...."Jest on potomkiem elekcyjnych królów Polski"....
  W tresci pan prawde pisze a w tytule glupoty bazgrze.
  Ten pan jest takim samym nastepca Polskiego Tronu jak ja lub Kazik
  spod monopolowego, także dawny szlachcic!
 • @mambatyodtaty 20:01:13
  Dołóż do tego Jaruzelskiego, Kwaśniewskiego, Kaczyńskiego. Żadni to byli monarchowie. Choć Kaczyński trochę przypomina Zygmunta Starego, któremu Bona rządziła, przynajmniej tak twierdzili mu ówcześni. Gdyby nam się trafił taki król jak Bona. Ech marzenie.
 • @Torin 19:59:27
  Popieram. Waza, micha, idealny monarcha dla Polaków.
 • @Jurand 00:07:51
  Pewnie.:))
  Wiesz - glodnemu chleb na mysli.:)
  Mnie w tej wizji bardziej ten nocnik na glowie zafrapowal niz micha.

  Pozdro:)
 • @mambatyodtaty 20:08:50
  Tu jest pełne niezrozumienie co do funkcjonowania państwa i monarchii.
  Monarcha musi mieć środki własne do utrzymania swojego panowania i do zapewnienia bezpieczeństwa państwu.
  Jedynie w czasie nadzwyczajnego kryzysu, np. wojny, wolno mu sięgać po środki poddanych, jak też po ich pomoc w odparciu wroga.
  Jeśli Jeremi ma te głupie kilka bilionów (polskich), by utrzymać się na tronie oraz obronić Polskę, a dodatkowo jest katolikiem, to nie ma problemu.
  Może zostać monarchą.

  Niestety większości monarcha kojarzy się z łupieżcą-dyktatorem, który będzie obrabiał poddanych i puszczał ich w skarpetkach, żeby samemu utrzymać się przy korycie, przy okazji spiskując przeciw poddanym zarówno z wrogiem zewnętrznym jak i wewnętrznym.
 • @Skanderbeg i inne kryptopejsy
  Kpiny? Kudy nam chudopacholkom! Toc wielmozu my nie wiemy nawet co to znaczy!
 • @Torin 13:44:18
  A może by tak zgłosić Skanderbega na polskiego monarchę. Wolna elekcja.
 • @Jurand 21:12:47
  On by Ci zrobil z kumplami taka wolna elekcje, z zatesknilbys za Tusiem! Jesien sredniowiecza..taki termin mi sie skojarzyl..
 • pozbawiony tronu przez bandyte spod bezdan ,
  a tak bylibysmy monarchia a nie zlodziejska republika typu bananowego
 • @Zawisza 16:49:29
  Wiece, czyli demokracja zawiodły, sprawdziła się monarchia w wykonaniu Mieszka i Chrobrego. To dlatego za Odrą mamy Niemców a nie Serbów Łużyckich i Wieletów
 • "Die letzten Piasten leben heute in Bayern, in der 69. Generation."
  http://de.wikipedia.org/wiki/Piasten
 • Ludzie weźcie się wreszcie za czytanie źródeł, a nie powtarzajcie utartych bzdur.
  Wettinowie nie mają ŻADNYCH PRAW DO POLSKIEGO TRONU.
  Stanowiła o tym KONSTYTUCJA 3 MAJA.
  Cytuję: rozdział VII. Król, władza wykonawcza.
  „Tron polski elekcyjnym przez familyje mieć zawsze chcemy i stanowimy. (…) Stanowimy przeto, iż po życiu, jakiego nam dobroć Boska pozwoli, elektor dzisiejszy saski w Polszcze królować będzie. Dynastyja przyszłych królów polskich zacznie się na osobie Fryderyka Augusta [III], dzisiejszego elektora saskiego, którego sukcesorom de lumbis [rodzonym] z płci męskiej tron polski przeznaczamy. Najstarszy syn króla panującego po ojcu na tron następować ma. Gdyby zaś dzisiejszy elektor saski nie miał potomstwa płci męskiej, tedy mąż przez elektora za zgodą stanów zgromadzonych córce jego dobrany zaczynać ma linią następstwa płci męskiej do tronu polskiego. Dla czego Maryję Augustę Nepomucenę, córkę elektora, za infantkę polską deklarujemy zachowując przy narodzie prawo, żadnej preskrypcyi [przedawnieniu] podpadać nie mogące, wybrania do tronu drugiego domu po wygaśnięciu pierwszego”.
  Cyt. za: Konstytucja 3 maja, prac. Jerzy Kowecki, Warszawa 1983, s. 91-92.

  Elektor saski Fryderyk August III Wettin z Amalią Wittelsbach nie miał potomka płci męskiej tylko jedną córkę, wspomnianą w konstytucji Marię Augustę Nepomucenę (ur. 21 czerwca 1782 w Dreźnie, zm. 14 marca 1863 w Dreźnie). Gdyby Fryderyk August III został królem polskim to na nim wygasali Wettinowie, bo nie miał syna. Koniec kropka. Wg zapisów konstytucji, małżonek Marii Augusty Nepomuceny Wettinówny miał rozpocząć nową dynastię na polskim tronie. Maria Augusta nigdy nie wyszła za mąż i nie miała potomstwa.
  Prawa Wettinów do polskiego tronu nie istnieją i nie wiedzieć czemu są podnoszone. Żadne prawo o tym nie mówiło i nie mówi. Monarchistom już solidnie odbiło w czerep i naciągają co mogą byleby dalej bredzić o rzekomej sukcesji Wettinów w Polsce.
 • @mambatyodtaty 20:01:13
  A nie wspomni pan o elekcyjnym krolu urodzonym na ziemi Wolskiej Jaroslawie "Zbawicielu Polski" Kaczynskim?
 • Jak czytam
  pana wypociny, panie Piński (jeszcze z dużej), to mam takie wrażenie jakbym czytał gazetę wyborczą. To nie może być złuda. Ten kawałek o Frasyniuku to normalnie plagiat z GW. Michnik jednak by pana nie podał do sądu, raczej byłby dumny. Pan jest chyba na NE służbowo. Nawet tutaj trzeba oddzielac ziarno od plewu.
 • @Zawisza 15:53:47
  "Gdyby był to potomek Piastów, Jagiellonów, to oczywiście."- - mój syn jest potomkiem Jagielly-14 pokolenie

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031