Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1839 postów 6 komentarzy

Zwolnienie z pracy za krytykę "Gazety Wyborczej" bezprawne

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Sąd apelacyjny przyznał Markowi Królowi 120 000 zł odszkodowania za bezpodstawne rozwiązanie przed dwoma laty umowy o pracę przez AWR Wprost, wydawcę „Wprost”. Firma zapowiada złożenie kasacji - podają wirtualnemedia.pl.

Sąd Okręgowy w Warszawie na rozprawie apelacyjnej w lipcu br. zmienił na korzyść Marka Króla ubiegłoroczny wyrok sądu rejonowego. Jednocześnie utrzymał w mocy orzeczenie sądu rejonowego zasądzające drugie odszkodowanie - za nieuzasadnione wypowiedzenie Królowi warunków umowy o pracę przez AWR Wprost, wydawcę tygodnika „Wprost”.


Proces, który Marek Król wytoczył AWR Wprost, dotyczy sytuacji z kwietnia 2010 roku. Król napisał wtedy do „Wprost” felieton „Nie polezie Orzeł w GWna”, w którym skrytykował protest „Gazety Wyborczej” przeciw pochówkowi Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu poparty m.in. przez Andrzeja Wajdę. Platforma Mediowa Point Group, która parę miesięcy wcześniej kupiła AWR Wprost od Króla, oficjalnie przeprosiła za ten tekst i dyscyplinarnie zwolniła Króla z redakcji pisma (przeczytaj o tym więcej), nie płacą mu wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.


Przy czym rok temu sąd pierwszej instancji ocenił, że Marek Król swoim felietonem naruszył interesy AWR Wprost. Dlaczego? Ponieważ niepotrzebnie użył wyrazów wulgarnych (w samym tytule i cytacie słów Antoniego Słonimskiego), a pisząc o Adamie i Andrzeju, zasugerował, że chodzi o Adama Michnika i Andrzeja Wajdę, przez co naraził wydawcę „Wprost” na pozwy sądowe z ich strony.


Jednak na rozprawie apelacyjnej sąd podkreślił, że tekst Króla miał formę felietonu, którą z założenia charakteryzuje subiektywne stanowisko autora. Ponadto artykuł przeszedł przez całą procedurę wydawniczą „Wprost”: zaakceptowała go nie tylko ówczesna p.o. redaktora naczelnego Katarzyna Kozłowska, lecz również prezes PMPG Michał Lisiecki.

 

Więcej:

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/120-tys-zl-dla-marka-krola-za-bezprawne-zwolnienie-z-wprost

KOMENTARZE

 • Niedźwiedzie, trzymajcie mnie bo nie wytrzymam !
  Przecież nawet małe dzieci wiedzą, że krytyka "Gazety Wyborczej" jest niedopuszczalna, ze względu na oczywistą sprzeczność z zasadami współżycia społecznego !!!
 • @
  Jak obstawiacie, jaki będzie finał procesu Michnik vs. Ziemkiewicz za "terroryzowanie pozwami"

  http://vrota.pl.nowyekran.pl/post/71137,ziemkiewicz-nie-dam-sie-sterroryzowac-michnikowi
 • @Paula Metz 15:57:32
  Absurdalność i treść pozwu wskazuje na Ziemkiewicza.
 • Michnik pozywa Ziemkiewicza za „terroryzowanie pozwami”
  Przeciez to prawda. Adas terrorysta przejal za friko GW to ma kase na adwokatow. Trzeba zabrac mu to co sobie przywlaszczyl(ukradl) i niech sie sadzi az do usranej smierci a ja nie nazwe go terrorysta.
 • @Józef Wissarionowicz 14:23:08
  A tak a propos, czy ktoś śledzi losy skargi Stanisława Remuszki w Strasbourgu? To w jednym z wyroków S. Remuszko uzyskał takie uzasadnienie wyroku od jakiejś rozgrzanej sędzi: "negatywne treści na temat Adama Michnika redaktora naczelnego Gazety Wyborczej oraz wydawcy tej gazety Agory S.A. są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego".
 • do: @Józef Wissarionowicz 14:23:08
  Ta rozgrzana jest pewnie tej samej narodowości, co ów "pokrzywdzony".
 • Gazeta wyborcza
  ma jedną zaletę. Ma dużo papieru, który można podłożyć pod farbę, czy smar, można w nią zawinąć łupinki od ziemniaków, można nią metoda babciową wypolerować okna, aby były bez smug. Nawet tyłka sobie nią nie podetrzesz, bo za ostra i za twarda.

  Mam nadzieję, że sprzedaż tego badziewia spada na łeb na szyję. Jak będą wyzbywać się starych egzemlarzy za darmo, to wezmę do wyżej wymienionych czynności.
 • @katerina404 21:21:22
  No coś Ty! Takiego g...a nie bierze się do ręki!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031