Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1839 postów 6 komentarzy

Rząd zmusza do odpracowania studiów

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Absolwenci publicznych uczelni będą musieli pracować w ojczyźnie przez dwukrotnie dłuższy okres niż czas trwania ich studiów. Jeśli tego nie zrobią, zapłacą połowę kosztów ich kształcenia - podaje wyborcza.pl.

Nową ustawę edukacyjną rząd przeforsował w parlamencie pół roku temu po bardzo krótkiej debacie, przy gwałtownych protestach opozycji i krytyce ze strony środowiska akademickiego. Prawicowy gabinet Victora Orbana ma w parlamencie konstytucyjną większość i może przyjąć każe prawo, jakie zechce. Od czasu objęcia rządów w 2010 r. Orban zmienił m.in. konstytucję.

Ustawa edukacyjna zmusza absolwentów kierunków finansowanych przez państwo do pracowania w ojczyźnie przez dwukrotnie dłuższy okres niż czas trwania studiów (w ciągu 20 lat od ich ukończenia). Czas studiów będzie wolno przedłużać najwyżej o 50 proc.

Więcej:

//wyborcza.pl/1,75248,12315944,Wegierski_rzad_zmusza_studentow_do_odpracowania_kilku.html 

KOMENTARZE

 • Uwielbiam takie wiadomości,
  z których dopiero w drugim czy dalszych akapitach czytelnik dowiaduje się, jakiego kraju dotyczą. Specjalizują się w tym portale internetowe, do których, jak widać, dołączył NE. To może pójdźmy dalej i zróbmy stały konkurs dla czytelników - "Kto pierwszy zgadnie, jaki kraj ma na myśli pan dziennikarz?"
 • Tą ustawą rząd Węgier
  pokazuje jasno czym jest i w czyim interesie działa.
  Na Węgrzech nie ma pewnie bezrobocia, a stawki za pracę porównywalne są z zagranicznymi.
  Efekt będzie taki, że Węgrzy studiować nie będą, a jeśli już to nie na Węgrzech, ze zwrotu pieniędzy w przyszłości nic nie wyjdzie, a obecni studenci uzyskają korzystne wyroki każdego sądu, jako, że prawo nie może działać wstecz.
  Inaczej - jak zwykle - pełna gęba patriotyzmu, a jak przyjdzie co do czego, to najwyższe podatki, obostrzenia, niewolnictwo.
  Tylko czekać aż wprowadzi wszystkim skierowania do pracy za jedzenie.
  Brawo Węgry. Kolejny obóz pracy przymusowej.
 • @Skanderbeg 15:53:10
  co prawda jest to powielenie tego co było niegdyś u nas(choć wtedy się nie przyjęło z różnych powodów). Dziś jak przypuszczam byłoby więcej zrozumienia dla tematu bo w końcu nie po to się "funduje" wykształcenie by tylko być płatnikem, I jedno sprostowanie. nie "państwo" to wykształcenie tylko naród (czyli ogół).
 • @w.red 18:50:29
  Ogół, czyli nikt.
  A tak na prawdę to studia fundują rodzice w podatkach, a nie żaden naród, państwo itp.
  Po co płacić uczciwe pensje za pracę, jak można zrobić taki myk, że to "państwo" funduje studia i pracodawca jest w ten sposób dotowany.
  Ponieważ zaś ludzie nie w ciemię bici i okradać się nie dadzą jadąc do pracy za granicę, to nic prostszego jak przymusem kazać im pracować pod groźbą "długu pierworodnego".
  Podobnie zresztą jest to rozwiązane na zachodzie, tyle, że tam jest to jasno powiedziane - kredyt za studia trzeba spłacić.
  W byłych demoludach nie możliwe, bo przy tym poziomie płac nikt by nie studiował na kredyt.
  A studia to kilka lat ciężkiej pracy, utraconych zarobków i doświadczenia życiowego.
 • To mi się podoba
  Kiedy to będzie u nas w Polsce?
 • @AlexSailor - AleśSięZapluł komuchu!
  "Tylko czekać aż wprowadzi wszystkim skierowania do pracy za jedzenie.
  Brawo Węgry. Kolejny obóz pracy przymusowej ...
  Po co płacić uczciwe pensje za pracę, jak można zrobić taki myk, że to "państwo" funduje studia i pracodawca jest w ten sposób dotowany ...
  A studia to kilka lat ciężkiej pracy, utraconych zarobków i doświadczenia życiowego."

  Przyznaj się, w kim się kochasz, w Tusku i Komorowskim czy w Millerze i Kwaśniewskim? Co, boli ciebie, jak i resztę bolszewików, że Węgrzy z Orbanem na czele, pokazali wam gest Kozakiewicza i we wszystkich swych działaniach na pierwszym miejscu stawiają dbałość o swoją Ojczyznę?

  PS. Skąd wiesz, że tamta ustawa umożliwia działanie prawa wstecz? Dawaj paragrafy, zobaczymy czy nie łżesz, jak zwykle! :)
 • @Alan Parsons Project 20:41:27
  Jak Polacy odzyskają władzę. Wtedy to będzie.
 • @radosław1 21:09:54
  Też tak myślę. Krótko, bo o czym tu pisać, nawet Michał jest OK :)
 • @1normalnyczlowiek 20:50:33
  Budzi pan we mnie obrzydzenie.
  Nie masz pan żadnych argumentów poza wyzwiskami i insynuacjami?
  Jak do tej pory jedynie komuniści nakazywali odpracować studia, a od ich spłaty uzależniali np. możliwość wyjazdu za granicę.
  Każdy socjalista jest chory jak widzi pieniądze, których ukraść nie może.
  On nie może wręcz znieść, że komuś jest lepiej, a cudze traktuje jak do zabrania.
  Obecne opodatkowanie w Polsce to 80-95% wypracowanych dóbr i nie sądzę, by na Węgrzech było inaczej.
  Za część tych pieniędzy rodzice mogliby zafundować dzieciom dowolne studia, za część tych pieniędzy w okresie kilku lat pracy można byłoby spłacić koszty studiów.
  Ale to wszystko mało. W przypadku pięcioletnich studiów, w sytuacji bezrobocia, absolwent będzie siedział przez ponad dziesięć lat w kraju jak niewolnik, bo spłacić nie będzie miał z czego.
  Niestety socjalistom narodowym i międzynarodowym, pobożnym i bezbożnym, takie pojęcie jak wolność człowieka jest obce.
  Nigdy jeszcze regulacje prawne podobne do przyjętych na Węgrzech nie sprawdziły się i tak będzie tym razem.
  Węgrzy nie będą studiować, a ci najzdolniejsi wyjadą z kraju.
  I takie jest właśnie działanie obecnych władz.
  Pomyśl pan, może coś zaświta w zakutym łbie.
  Dlaczegóż tylko absolwenci studiów mają odpracować i dlaczego tylko okres dwukrotnie dłuższy???
  No dlaczego.
  Przecież znajdzie się szkołę średnią droższą od niejednego kierunku studiów.
  Dlaczego nie ci, którzy ukończyli szkołę średnią, którą rząd w swej niezmierzonej dobroci również funduje?
  A co ze szkołą podstawową?
  No i jeszcze raz. Dlaczego tylko dwukrotnie dłużej odpracowywać?
  Nie lepiej trzy lub czterokrotnie dłużej??
  No i w ogóle dlaczego ograniczać się tylko do odpracowania nauki.
  Przecież każdy jako dziecko czy młody człowiek korzystał z zafundowanych mu chodników, opieki policji państwowej, i wielu innych rzeczy.
  Niech odpracuje, najlepiej do 65 lat, a jeszcze lepiej do 67, to jest do śmierci.
  Znowu lepiej będzie być hydraulikiem i załapać się do roboty sezonowej w Niemczech niż np. inżynierem dobrym w swoim fachu.
  Oczywiście dla dobra Węgier i społeczeństwa. To jest społeczeństwa Państwa Rządzących i powiązanego z nimi wielkiego kapitału.
 • @tipsi 13:41:59
  Też zauważyłam, że zaczynają ostatnio stosować takie sztuczki, by podnieść klikalność. Szubrawcy.
 • @AlexSailor 19:11:12
  "A studia to kilka lat ciężkiej pracy, utraconych zarobków i doświadczenia życiowego"

  To po co studiować skoro to lata - utraconych zarobków.
  Lepiej by było gdyby studia były płatne , przynajmniej w jakieś część a podatki niższe.
 • @Skanderbeg 15:53:10
  O i tu mamy te same zdanie.
 • @AlexSailor 22:39:57
  Przypuśćmy, że zatrudniasz pracownika. Ambitnego, pracowitego, ale bez kwalifikacji. Wysyłasz go na szkolenie, no bo przecież wartość dla firmy ma pracownik wykwalifikowany.

  A potem już wykwalifikowany specjalista przechodzi do konkurencji, bo przecież wolność...

  Gdzie wtedy będą Twoje szczytne ideały?
 • @AlexSailor 19:11:12
  "A studia to kilka lat ciężkiej pracy, utraconych zarobków i doświadczenia życiowego."

  Bardzo dobre spostrzeżenie. Jeśli ja zainwestuję kawałek mojego życia idąc na studia i nie mogę po tych studiach znaleźć pracy, to czy ktoś mi odda pieniądze za utratę zarobków, ciężką i niepotrzebną mi pracę oraz za utratę doświadczenia życiowego?
 • @AlexSailor
  "Budzi pan we mnie obrzydzenie."

  ---> Żeby uświadomić sobie na czym polega prawdziwe obrzydzenie, musiałbyś częściej zaglądać do lusterka.

  "Nie masz pan żadnych argumentów poza wyzwiskami i insynuacjami?"

  ---> Widzisz. Ja mam taki zwyczaj, że jak ktoś w swoich komentarzach używa czegoś, co choćby w przybliżeniu można uznać za argument, to wtedy - gdy mam inne zdanie - podejmuję normalną polemikę. Natomiast, jak widzę czyjeś prymitywne podchody, próby deprecjonowania kogoś lub czegoś, ale w zakamuflowanej formie, to podchodzę do tego bardziej krytycznie, niż gdyby ktoś wprost posłużył się ostrymi słowami. A tak właśnie jest z twoimi komentarzami, które są stekiem inwektyw, insynuacji i to typowych dla ludzi o bolszewickiej proweniencji. Ty z pozoru odnosisz się bardzo krytycznie do "słusznie minionego okresu", ale ze wszelkich sił bronisz przedstawicieli tamtego systemu i ICH "recepty" na współczesne państwo - de facto na państwo bezprawia, w którym najchętniej widzieliby obywateli wypranych z własnej narodowej tożsamości i z samodzielnego myślenia, harujących (tak jak w innym miejscu wspomniałeś, ale w zupełnie innym kontekście) do 67 roku a raczej do śmierci, za grosze ...

  Tak się rozpisywałeś, "popisując się" nawet wiedzą, że "prawo nie może działać wstecz" a nie potrafiłeś odpowiedzieć na mój prosty zarzut: Na jakiej podstawie twierdzisz, że rząd węgierski chce stosować prawo wstecz? Przecież w ten sposób dowiodłeś, że bezmyślnie wierzysz w to co wypisuje GW! Jak myślisz, dlaczego takiego wielkiego koncernu jak Agora "nie stać" na tłumacza z języka węgierskiego na polski? No bo gdyby było stać, to mielibyśmy możliwość zapoznania się w tej samej gazetce ze "źródłem wiadomości", czyli także z pełnym tekstem ustawy (przetłumaczonym na polski), prawda? Tylko że wtedy SAMI moglibyśmy stwierdzić, jaka jest prawda. A przecież, nie o to chodzi Redakcji! (Nad)redaktorzy wiedzą, że tacy jak ty bezkrytycznie przyjmą każdą sugestię wymyśloną przez cyngli GW. Nawet wspomnieli "coś tam coś tam" o jakichś "20 - tu latach", mając pewność, że taki "umysł" jak twój nie skazi się choćby chwilą refleksji, co te "20 lat" oznacza. A może oznacza li tylko tyle, że w po studiach - nawet od razu - można będzie spokojnie wyjeżdżać do pracy lub na dalsze studia za granicą - byle tylko wrócić do kraju i W SUMIE przepracować (odpracować) te 8 lat. Uważasz, że korzystniejsza byłaby alternatywa pokrywania z własnej kieszeni studiów w kraju, później opłacenia studiów zagranicznych - w zamian za "wolność" wyboru późniejszego miejsca pracy? No to sam sobie odpowiedz, jaki procent ludzi wykształconych, wysokiej klasy specjalistów, w praktyce znajduje pracę za granicą, no i w ogóle ILU CHCE wyjeżdżać??? W tej swojej teorii "niewolnictwa". nie wziąłeś też pod uwagę, że wyjeżdżając za granicę (z przekroczeniem tych ustawowych ram czasowych) taki specjalista musiałby zwrócić państwu węgierskiemu - czyli jego obywatelom, którzy sfinansowali jemu te studia(!) - "aż" 14,5 tys. zł za każdy rok studiów!!! Czy zdajesz sobie sprawę, jaki byłby to procent jego wynagrodzenia rocznego za granicą??? Gdzie tu widzisz problem? A teraz pomyśl, komuszku, że gdyby zrobić odwrotnie, czyli ten sam człowiek - np. z niezbyt dobrze usytuowanej rodziny - musiałby płacić te 14,5 tys. rocznie od początku swoich studiów w kraju ... prawdopodobnie W OGÓLE nie podjąłby studiów! A może o to wam, komuchom, chodzi, by tylko dzieci rosatich, bonich, zollów etc., się kształciły a reszta (parobków) była na ich usługach?
  Po prostu nie rozumiesz na czym może polegać zapewnienie równych szans dla wszystkich ... no chyba że dzielisz ludzi na lepszych z "dobrych rodzin" i na motłoch.

  Nie będę szczegółowo odnosił się do reszty bzdurnych tez, widocznych w twoich komentarzach ... bo starczyłoby tego na pracę doktorską! A już samo to, że w ten sposób potrafisz ujmować problem:
  "Przecież każdy jako dziecko czy młody człowiek korzystał z zafundowanych mu chodników, opieki policji państwowej, i wielu innych rzeczy."
  dobitnie świadczy, że nie rozumiesz, co to jest państwo i po co jest państwo - i nie chodzi tu o żadne socjalne państwo! Podobnie, porównywanie, że coś było lub czegoś nie było w PRL-u, tylko potwierdza istotne braki wiedzy. Wtedy stosowano NOWOMOWĘ, by przykryć bezradność państwa. Powoływanie się w tej chwili na fakt, że kiedyś też stosowano podobne rozwiązania, świadczy o analfabetyzmie ekonomicznym i nie tylko ...
 • "darmowe" studia niszczą uczelnie
  ponieważ pracowałem na jednej z uczelni technicznych moje zdanie w tej sprawie jest takie. Należy natychmiast wprowadzić odpłatność za studia. i to wcale nie niską przynajmniej 30 tys za rok studiów. Jednocześnie należy zorganizować system kredytów studenckich, oraz stypendiów naukowych oraz zacząć pracować z firmami na temat opłacania nauki najlepszym studentom danych kierunków (to tak w ogólnym zarysie). co nam to da. po pierwsze rzesza tumanów nie będzie szła na idiotyczne kierunki typu wyższa szkoła komunikacji społecznej itp. Bo płacąc za studia student będzie wybierał kierunek roztropnie tak aby zdobyta nauka nie poszła w las a była spożytkowana po ukończeniu studiów między innymi w połączeniu z wysokimi zarobkami. Wysokie zarobki ludzi po studiach staną się faktem ponieważ będzie mało ludzi z wyższym wykształceniem i gospodarka będzie ich potrzebować - skończą się patologie typu "inżynier sprzedaży" czy "zatrudnimy inżyniera do likwidacji szkód". wyższe wykształcenie zacznie być cenione.

  tumany zdobędą najwyżej maturę lub tylko podstawówkę i w końcu nię będą magistrzy pracować na kasie w markecie.

  Co to da uczelniom - pieniądze na rozwój doskonalenie kadry która w końcu dobrze opłacona przestanie robić bokami i weźmie się za naukę własną i studentów.

  Studenci będą w końcu zmotywowani i będą wymagać od wykładowców wiedzy i obecnosci na zajęciach bo przecież płacą ciężkie pieniądze za wiedzę.

  Napisałem o kilku rzeczach a jest tego więcej, może trochę uprościłem.
  Ale wierzcie mi gospodarce nie potrzeba rzeszy tumanów z papierkami wyższych studiów po kierunkach takich jak teatrologia, socjologia, podagogika itp.

  Gospodarka musi się rozwijać i potrzebuje świetnych fachowców nauk ścisłych. Można byłoby skopiować system chiński kiedy wysyłano najzdolniejszych na studia zagraniczne.

  Tak czy inaczej darmowa fikcja jest kulą u nogi młodych ludzi po studiach, gospodarki i firm.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031