Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1839 postów 6 komentarzy

Zarobił 289 złotych, a ZUS zabrał mu prawie 5 tysięcy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zygmunt Dzierzyk z Brzezin, emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego, chciał dorobić i założył firmę. Przez rok na czysto zarobił... 289 zł 41 groszy. ZUS go za to ukarał, odbierając 4960 zł emerytury - pisze Express Ilustrowany.

Polskie sądy uznały, że było to zgodne z prawem. Oburzony brzezinianin wniósł więc skargę do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Pułapka, w którą wpadł emeryt, polega na tym, że pobierał emeryturę przed 65. rokiem życia. Nie miał więc prawa przekroczyć ustalonych na dany rok progów dodatkowych zarobków. Choć był zwolniony z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne, ZUS doliczył mu do dochodów 19 tys. zł teoretycznych zarobków – to minimalna kwota, od jakiej emeryt płaciłby składki na ZUS z działalności, gdyby... musiał je płacić.

Więcej na ten temat tutaj.

(www.expressilustrowany.pl)

 

KOMENTARZE

 • Za mArkiem Twainem:
  Nie ma takiej zbrodni, której nie popełni najbardziej nawet demokratyczny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy.
 • Bo ZUS to Złodziejski Układ
  Społecznym, który odzwierciedla charakter tego państwa
 • Nic z tego nie rozumiem.
  Zlodzieje (w tym przypadku ZUS) dziala wedlug wlasnych zasad, czyli zadnych. Dlaczego ten Pan ma pretensje do zlodzieja dopiero gdy go okradl drugi raz?
 • Coś tu nie gra...
  Prosze o więcej konkretnych informacji...
 • I bardzo dobrze, że tak się stało.
  Na drugi raz się zastanowi jak będzie głosował na PO, PiS, PSL, SLD, RP czy podobne badziewie, bardzo dobrze,
  Szczęść Boże
 • @panMarek 23:55:51
  wszystko się zgadza , tylko pomyliłes literki zamiast PiS chciałeś chyba wpisać UPR, tak?
 • @robinsoncrusoe 03:00:56
  Nic się nie zgadza skoro Pan napisał, że "pomyliłes literki".
  Gdyby Pan, chociaż napisał "chyba pomyliłeś (Pan) literki" to jeszcze pół biedy, ale w tych okolicznościach, gdy zabrakło "chyba" to świadczy, że i Pan nic nie rozumie z tego, kto i za co odpowiada i czym są złe i głupie przepisy, które hamują rozwój gospodarczy.
  Jeśli Pan jest przedstawicielem/zwolennikiem PIS to ten Pana wpis jest najlepszym potwierdzeniem, że PIS powinien kury szczać prowadzać a nie zajmować się gospodarką. Co więcej to tak jak 2-letnie rządy PIS dzieli przepaść od tego co wyczynia teraz PO z PSL (na korzyść PIS dla jasności) to tak samo a nawet bardziej daleko jest między PIS a (zwyczajną) NORMALNOŚCIĄ,
  Szczęść Boże
  P.S. A, byłbym zapomniał. To właśnie program UPR jest najbliższy tej zwyczajnej normalności Panie kpie.
 • @Akwedukt 21:19:45
  Wszystko się zgadza. Łącznie z tym, że było to zgodne z prawem. Ten emeryt nie jest jedyny. W Polsce jest tysiące (może dziesiątki tysięcy albo i setki) ludzi tak okradanych. Na podstawie próbki swoich znajomych mogę to określić na 1-2% (ale to małą więc niereprezentatywna próbka).
  ZUS'u nie interesuje ile zarobiłeś. Uważa, że powinieneś zarabiać '60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego'. Teraz jest to ponad 2tys. Więc jak gość założył działalność to już z chwilą jej uruchomienia licznik zaczął tykać.... i przez rok nabił 19tys.
  Na wcześniejszej emeryturze on nie może zarobić więcej niż 50% przeciętnego wynagrodzenia, bo mu zabierają to co ponad te 50%. A wliczają w to zdaje się emeryturę. Więc pewnie miał emeryturę 772 zł. Wyliczyli mu dochód 772*12+19000 i do odebrania ponad 11tys. Na jego szczęście jest przepis,że 355 zł musi mu zostać (inaczej musiałby dopłacić). Zabrali mu więc tylko (771-355)*12=5000. Przedsiębiorcy nie emerycie takiego szczęścia nie mają.
 • @andrzej2-2 07:16:26
  Co to za durny tekst??? Do niego komentarz: ST. Lem: dopóki nie wszedłem do internetu, nie wiedziałem, że w Polsce jest tylu idiotów!!! Nie obrażaj , chamie ludzi, którzy zostali zamordowani !!!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031