Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1839 postów 6 komentarzy

Szokujący spadek sprzedaży paliw w Polsce

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Według Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego nielegalny obrót paliwami może w tym roku uszczuplić budżet państwa o 3 mld zł. Sytuację pogorszy nowe prawo energetyczne - podaje wnp.pl

Firmy paliwowe zrzeszone w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) zwróciły się do premiera Donalda Tuska o podjęcie pilnych działań na rzecz ograniczenia szarej strefy w obrocie paliwami płynnymi. W liście do szefa rządu, zwracają uwagę na znaczny spadek konsumpcji paliw w Polsce postępujący od początku 2012 r. Według wstępnych szacunków po ośmiu miesiącach 2012 r. popyt na trzy główne gatunki paliw silnikowych spadł do poziomu 95 proc. wielkości z roku ubiegłego (olej napędowy - 93 proc., benzyna - 96 proc.). Według POPiHN spowoduje to spadek wpływów do budżetu państwa, które - z tytułu VAT, akcyzy i opłaty paliwowej - w 2011 r. wyniosły około 55 mld zł, czyli kilkanaście procent całości dochodów podatkowych budżetu i jednocześnie prawie połowę kwoty potrzebnej do wypłaty emerytur w Polsce.

Więcej:

http://nafta.wnp.pl/firmy-paliwowe-alarmuja-spada-sprzedaz-paliw-rosna-szara-strefa-i-straty,180612_1_0_0.html 

KOMENTARZE

 • Bo ludzi nie stać na paliwo.
  Napisałem u siebie w notce: u mnie w pracy jak ON przekroczył poziom 5 PLN/l, ludzie zaczęli jeździć razem. W trójkę, czwórkę. Zamiast łącznie wydać 1000 PLN na paliwo, wydają 600. To jest prosty mechanizm, ale MF nie chce lub nie potrafi tego zrozumieć.
 • ZUS za to stara się sytuację podreperować
  http://www.portalochrona.pl/newsy-65-25_milona_litrow_paliwa_dla_ZUS.html

  Która firma transportowa ma taki gest?
 • CZYTAJ TUSK
  Cyt.: "...zwróciły się do premiera Donalda Tuska o podjęcie pilnych działań na rzecz ograniczenia szarej strefy w obrocie paliwami płynnymi...."
  JEST TAK:
  Mam autko "dizla". Zamawiam u kumpla w Gdańsku ruski napęd po 4,0 zł za litr. Całkiem legalnie, bo pochodzi ono z obwodu kaliningradzkiego. Jak się znalazło w Gdańsku , to mnie guzik obchodzi. Jadę raz na 2 miesiące i biorę po 400 litrów. Kumpel mieszka na zadupiu. Posterunek policji minister tuska zlikwidował już daaaawno temu. Po CBA i ABW też ani sladu. Wiem, że ten twój rossstowsky nie umie liczyć. To wylicze ci ile jestem do przodu żyjąc w szarej strefie, jako emerytowany policjant z głodową emeryturą:
  5,90 - 4,0= 1,90 na 1 litrze.
  1,90 x 400 litrów = 760,0 zł.
  Wiesz tusk, w dupie mam twoje paliwo, tak jak w dupie mam twój rząd, sej i senat. Zresztą robię tak nie tylko z paliwem.
  W najbliższych wyborach wszyscy policjanci pokażą ci "fakolca".
 • @policjant łapówkarz 14:01:23
  > W najbliższych wyborach wszyscy policjanci pokażą ci "fakolca".

  TAK, nareszcie!!!

  Zapraszam wszystkich policjantów do wspólnej inicjatywy normalnych ludzi - i walki z sitwą - przyłączcie się! W Was nadzieja, bo bez policjantów i żołnierzy nie wygramy z mafią partyjno-polityczną.

  Przyłączcie się, propagujcie i poprzyjcie NOWĄ WIZJĘ PAŃSTWA:
  http://freedom.nowyekran.pl/tag/29129,polska-naszych-marzen


  http://m.nowyekran.pl/8da7427dcb08a73b61695b2ba3a1b19e,0,0.jpg
 • POPIERAM
  I jak znam to środowisko to poprze te inicjatywę wielu mundurowych, nie tylko policjantów. I żeby nie było, nie jestem zomowcem z MO. Wstąpiłem do służby w 1991 r., a więc do Policji Rzeczypospolitej Polskiej. Niestety zafundowano nam przez lata coraz niższe pobory za coraz większy zakres obowiązków. Paradoksem jest , że dobrze to było w M.O. jak mawiali starzy esbecy. I dobrze, to już było. Tyle zafundowało nam pseudodemokratyczne państwo z prawniczą sitwą.
 • SZOKUJĄCY spadek?
  "95 proc. wielkości z roku ubiegłego"
  Nie!
  To prawdziwy ARMAGEDON!!!

  Rozumiem że NE chce trzymać jakiś poziom dlatego proszę o ostrożniejsze korzystanie ze słownictwa.
 • @Baloo 14:31:42
  No 5 % z całego roku i z całego kraju to jest bardzo dużo! Kto nie umie liczyć groszy nie będzie miał milionów.
 • kazdy orze jak może
  ja niestety nie mam dojścia do lewego paliwka, za to staram się kupować tam gdzie sprzedawcy nie odprowadzają VAT - prosto od rolników.
  W sobotę rzucam palenie i też w ten sposób obetnę im dochody :)
  Wracając do paliwa - doszedłem już chyba do szczytu moich możliwości ekonomicznej jazdy.
 • @Tuptus 14:44:54
  :-) ja też. Pozdrawiam.
 • @Karluum 13:05:32
  Zgadza się. Nie stać. Na coraz więcej różnych rzeczy.
  Znam delikwenta, który dojeżdżał do pracy samochodem. Dopóki tankował za 100 zł tygodniowo - jeździł.

  Jak sto złotych na tydzień przestało wystarczać - dojeżdża, tyle że na najbliższy dworzec PKP. Miesięczny na pociąg plus dojazdy do stacji - na to go teraz stać. Innego wyjścia nie ma.

  Jak ludzie nie mają, to nie wydają.
 • @policjant łapówkarz 14:44:32
  Będę stał przy swoim: to nie jest BARDZO DUŻO. Bardzo dużo to byłoby 75% i mniej.
  Rozumiem że jest to szokujące dla ludzi wierzących w oficjalne statystyki dotyczące wzrostu gospodarki. Ja traktuję to jako normalną rzecz przy recesji którą mamy. Po zakończeniu prac na EURO2012 i przy wysychającym strumieniu EU dotacji, trzeba będzie spojrzeć prawdzie w oczy. Stąd, moim zdaniem, nowe expose Płemieła aby oświadczyć lemingom że niestety stoją na skraju urwiska i on życzy im przyjmnego lotu.
 • te procenty to nie wiadomo czy spadek w litrach czy w złotówkach
  w każdym razie - liczenie bez sensu bo przecież te 3mld nie zostaną zakopane banku ziemskim "pod jabłonką" tylko wydane na inne rzeczy więc VAT, dochodowy i inne zł z tego wpłyną
 • czas wydobywac rope samemu...
  z lupkow.


  PS. wlasnie jak to jest czy jak w Texasie - ze jak wlasciciel znajdzie olej na wlasnej ziemi - to czy ropa jest jego...czy tuska?
 • @Baloo 15:02:18
  No w tej 2 cześci wypowiedzi to się zgadzam. Bardzo chciałbym stac za plecemi tuska nad tym urwiskiem. :-)
 • @policjant łapówkarz 14:23:19
  > POPIERAM
  > I jak znam to środowisko to poprze te inicjatywę wielu
  > mundurowych, nie tylko policjantów

  Kapitalnie! Bardzo proszę dać znać znajomym, że taka inicjatywa ma miejsce - to bardzo ważne aby dzielić się tą informacją - bo żadne media o tym przecież nie wspomną, że ludzie się jednoczą przeciwko sitwie :)
  Pozdrawiam
 • Wysokie podatki = niska konsumpcja = niskie wplywy do budzetu
  Co sie dziwic. Ludzie przesiadaja sie na rowery jak w ChRL. Teraz nasi "mundrzy" rzadzacy beda sie zastanawiac, dlaczego wplywy z podatku spadaja, mimo wysokiej akcyzy. Pewnie dojda do "mundrego" wniosku, ze trzeba jeszcze bardziej podniesc akcyze. Wcale by mnie to nie zdziwilo.
 • @Freedom 14:15:39
  Ej Freedom, Freedom... Taka z ciebie wolność, a wpychasz tę rybę ludziom namolnie.
  A ryba psuje się od głowy...
  ;)
 • @Karluum 13:05:32
  dokładnie tak jest
 • @Freedom 14:15:39
  Fajne logo.
 • PO-liczmy
  rok temu paliwo było po ok.4,9. Teraz jest za 5,5. Czyli wzrost ceny o około 10 procent. jeśli kupiłem 100 litrów to wydałem 4900 zł. Teraz wydam za 95 litrów 5225złotych. Więc czegoś nie rozumiem. Zyski większe za sprzedaż mniejszej ilości towaru...toż to złoty interes.

  Tak tak wiem , głównie dla akcyzobiorcy, bo detalista , który zarabia grosze od litra traci dochód gdy maleje mu sprzedaż.

  Ale czemu się dziwic. Zagłosowali to mają...peruwiańskie eldorado nad wisłooką.
 • Paliwo powinno być zupełnie bez obciążeń podatkowych, bez haraczy
  Co z Was za wolnorynkowcy że ten postulat podnosi nieliberał? Inna sprawa że to towar strategiczny i marże powinny z górnymi widełkami narzucane, inaczej monopoliści będą nas okradać bezkarnie. Zatem paliwa bez vat, akcyzy najwyżej z podatkiem drogowym na wydatki celowe jak budowa dróg, leczenie ofiar wypadków, usuwanie szkód itd, ale to powinno być najwyżej kilka procent całej ceny.

  To nie jest liberalizm, ale ZDROWY ROZSĄDEK.

  To że Polacy wolą jakieś lewe i zagraniczne paliwo jest powodem obłędnej polityki fiskalnej. Polacy mają jeden z miliona powodów do buntu antysystemowego, właśnie obniżyć ceny paliwa o połowę albo WSZYSCY WON.

  Przejdźmy na hybrydowe napędy z użyciem m.in sprężonego powietrza. Na jazdę po 100 km dziennie na spoko to starczy, a tym bardziej mniej. Poza tym po co zniszczono transport publiczny? Miasta to miasta, ale 60 tys wsi jest na ogół odciętych od świata, niektóre dosłownie całkiem. Reszta kursy w dzień roboczy-szkolny, a jak dojechać gdzieś wieczorem, jak wrócić w nocy, a pozostałe dni wolne od pracy, nauki? Kiedyś u nas od kursów PKS, PKP aż się roiło, były też podmiejskie z najbliższego miasta. Kiedy era ścisku (lata 80-te) minęła, to jeździło się kilka lat wygodnie, bywały przecież porządne autokary z wygodnymi siedzeniami, jeździło się jak na wycieczki, aż zaczęto zmiany...

  Teraz kilka obleśnych i ciasnych busów gdzie nóg nie można zmieścić, bo tak ciasno upakowano siedzenia (a cóż to k... polska norma na to pozwala???) zanim też zanikną, bo opierają się o dotacje gminy, taaa... wolny rynek. Niewidzialna ręka uwięzi biedotę i niezmotoryzowanych w domach. Konkurenci nawet płoną, nie ma lekko, niet sientimientow jeżeli chodzi o dutki. Wróciły jednak autobusy pracownicze z danych zakładów okolicznych, busy zbierają pracowników swoich firm. Może to jest jakaś opcja, dedykowane kursy, ale mogłyby być też publiczne dla wszystkich. To się przecież ich organizatorom opłaci, dodatkowe wpływy.

  Powoli ludzie będą rezygnować z jazdy samochodem, cóż z tego że ich stać na kupno używanego nawet wypasionego merca, bmke... ale na codzienne korzystanie już nie.
 • @robinsoncrusoe 00:31:44
  zera Ci się poprzestawiały
  widać odrazu że nie jeździsz samochodem i nie tankujesz
 • Obowiązkiem kazdego Polaka jest działanie na swoją korzyść i najblizszych!
  Jak możesz kupić tańsze paliwo to kupuj i nie martw się jakimś budżetem. Mniej będzie w budżecie to mniej ukradną. Podatki płacić trzeba, ale w taki sposób aby nie wpaść w problemy z urzędnikami. Jeśli możesz nie zapłacić podatku - nie płać go!

  Weź pod uwagę to, że płacenie twoich podatków może iść na działania antyludzkie, torturowanie ludzi (np. kopanie manifestanta przez policyjnego zwyrodnialca), propagowanie i działania aborcyjne, eutanazji, wysyłanie wojska do innych krajów, utrzymywanie bezprawia sadowniczego, itp.

  Pomyśl że bezmyślne płacenie podatków może wtedy wiązać się z grzechem ciężkim!
 • no bo teraz rowery mają na ulicy pierwszeństwo,
  czemu płacić za benzynkę, skoro i tak trzeba wlec się za rowerzystą ?
 • @Marek Kajdas 10:40:55
  Efektem obłędnej polityki fiskalnej to jest to, że Polacy wolą zagraniczny metanol zamiast rodzimiego etanolu.
 • CZEKAM NA BUNT CAŁEGO NARODU !
  Oprócz praktycznych oszczędności jazdy do pracy pojawiły się bunt obywateli,których jeszcze stać na paliwo przy tej cenie ale mówią - nie dam temu gnidzie Rostowskiemu !
  Liczę,że wkrótce spadek będzie większy i ta postawa przejdzie na inne sfery produkcji.
  Przy nieposłuszeństwie większej części narodu cała ta sitwa platformiana przepadnie szybciej niż myśli.Oby tak dalej !
 • TUSKIN OPODATKUJE LEMINGOM ROWERY I BUDŻET SIĘ WYRÓWNA !!!:)))))
  .
  interesariusz z PL:
  "no bo teraz rowery mają na ulicy pierwszeństwo,
  czemu płacić za benzynkę, skoro i tak trzeba wlec się za rowerzystą ?"


  RICO:
  "CZEKAM NA BUNT CAŁEGO NARODU !......"


  Aleksandr Piński:
  ".......Według POPiHN spowoduje to spadek wpływów do budżetu państwa,
  które - z tytułu VAT, akcyzy i opłaty paliwowej - w 2011 r. wyniosły około
  55 mld zł, czyli kilkanaście procent całości dochodów podatkowych budżetu
  i jednocześnie prawie połowę kwoty potrzebnej do wypłaty emerytur w Polsce........"
  ====================================================

  Spoko !!!

  Tuskin wkrótce wystąpi z ekspoze i sprawę opanuje !!!

  Przekona lemingi, że trzeba opodatkować ich rowery

  oraz powietrze w oponach aby wyrównać budżet i opłacić

  emerytów (tych z ub i wsi) :)))

  Buntu żadnego nie będzie, bo najbardziej dynamicznych w liczbie

  3 milionów Tusek zapobiegawczo wysłał do mycia kibli na Zachód :))))

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031